Μιλώντας την γλώσσα του έναστρου ουρανού

Τι πιο όμορφο από το να γιορτάσει κανείς την Ελληνική Γλώσσα ταξιδεύοντας στον έναστρο ουρανό; Όπου κι αν κοιτάξεις, με τηλεσκόπιο ή γυμνά μάτια, βλέπεις τους μύθους, την παράδοση, τη γνώση, που η ελληνική γλώσσα καθιέρωσε στο ουράνιο στερέωμα...

Την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου στις 12.00 μ.μ. η ΦΙΛΟΜΑΘΕΙΑ της Ελληνικής Γλώσσας σας καλεί στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων, όπου θα γίνει παρουσίαση με θέμα: «Μιλώντας την γλώσσα του έναστρου ουρανού».

Ομιλητής: Χρήστος Σωτηρόπουλος, καθηγητής Αγγλικής γλώσσας, Ερασιτέχνης Αστρονόμος.

Περίληψη: Η επιστήμη της Αστρονομίας κατείχε δεσπόζουσα θέση στις Αρχαίες Ελληνικές επιστήμες. Μεγάλοι φιλόσοφοι ασχολήθηκαν με την παρατήρηση του Σύμπαντος και ποιητές εμπνεύστηκαν από τα ουράνια σώματα, ενώ η πλούσια ελληνική μυθολογία βρήκε την θέση της ανάμεσα στους αστερισμούς. Θα μπορούσε όμως να ανθίσει και να κατακτήσει ολόκληρο τον δυτικό κόσμο η επιστήμη της Αστρονομίας χωρίς το απαράμιλλο εύρος της ελληνικής γλώσσας;

Μικρό βιογραφικό ομιλητή: Ο Χρήστος Σωτηρόπουλος γεννήθηκε στην Λάρισα είναι καθηγητής Αγγλικής με μεταπτυχιακές σπουδές στις τεχνολογίες εκπαίδευσης και ιδιοκτήτης κέντρων ξένων γλωσσών. Ασχολείται ερασιτεχνικά με την Αστρονομία, είναι ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Φίλων Αστρονομίας Κρήτης και εθνικός συντονιστής για τον οργανισμό «Αστρονόμοι Χωρίς Σύνορα».

Contact Us (click here)

Armeni - Kalyves, PO Box 327, Apokoronas, Chania, Crete